Koronawirus Covid-19

koronawirus covid-19

Czym jest koronawirus, a czym covid-19? Chcesz się dowiedzieć? SPRAWDŹ

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt i ludzi. Wiadomo, że u ludzi kilka koronawirusów powoduje infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po cięższe choroby, takie jak zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS) i zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ostatnio odkryty koronawirus powoduje chorobę koronawirusową COVID-19.

COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez ostatnio odkrytego koronawirusa. Ten nowy wirus i choroba były nieznane przed wybuchem epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r. COVID-19 jest obecnie pandemią dotykającą wiele krajów na całym świecie.

Prowadzisz gabinet lekarski? Wystartuj z biznesem online! [SPRAWDŹ!]

Najczęstsze objawy COVID-19 to gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. Innymi objawami mogą być bóle głowy, gardła, przekrwienie błony śluzowej nosa, zapalenie spojówek, biegunka, utrata smaku lub węchu, także wysypka na skórze lub odbarwienie palców rąk i nóg. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektórzy ludzie przechodzą zarażenie bezobjawowo lub mają bardzo łagodne objawy.

Większość ludzi (około 80%) wychodzi z choroby bez konieczności leczenia szpitalnego. Około 1 na 5 osób chorujących na COVID-19 choruje poważnie i mają trudności z oddychaniem. Osoby starsze i osoby z podstawowymi problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie, problemy z sercem i płucami, cukrzyca lub rak, są bardziej narażone na poważny rozwój choroby. Jednak każdy może złapać COVID-19 i poważnie zachorować. Osoby w każdym wieku, u których występuje gorączka i / lub kaszel związane z trudnościami w oddychaniu, dusznością, bólem, ciśnieniem w klatce piersiowej lub utratą mowy lub ruchu, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza. Jeśli to możliwe, zaleca się najpierw skontaktować się z lekarzem lub placówką, aby można było skierować pacjenta do odpowiedniej przychodni.

COVID-19 można się zarazić od innych osób, które mają wirusa. Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez małe kropelki z nosa lub ust, które są wydalane, gdy osoba z COVID-19 kaszle, kicha lub mówi. Krople te są stosunkowo ciężkie, nie przemieszczają się daleko i szybko opadają na ziemię. Jednak można złapać COVID-19, jeśli wdycha się te kropelki od osoby zakażonej wirusem. Dlatego ważne jest, aby trzymać się co najmniej 1 metr z dala od innych. Krople te mogą lądować na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby, takich jak stoły, klamki i poręcze. Można się zarazić dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust. Dlatego ważne jest, aby regularnie myć ręce wodą z mydłem lub czyścić je płynem do rąk na bazie alkoholu.

Twoją pasją jest zdrowie? Pokaż innym swój własny blog! [SPRAWDŹ!]

Można zmniejszyć ryzyko zarażenia lub rozprzestrzeniania się COVID-19, stosując kilka prostych środków ostrożności:

  • Regularnie i dokładnie myć ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.
  • Zachować co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi.
  • Unikać odwiedzania zatłoczonych miejsc.
  • Unikać dotykania oczu, nosa i ust.
  • W miejscach publicznych nosić maseczkę, w sklepach i środkach komunikacji jednorazowe rękawiczki.
  • Pozostać w domu nawet przy niewielkich objawach, takich jak kaszel, ból głowy, łagodna gorączka, aż do wyzdrowienia.
  • Jeśli występuje gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu, należy zwrócić się o pomoc lekarską i postępować zgodnie ze wskazówkami lokalnych władz zdrowotnych. 

Posłuchaj utworu zainspirowanego dramatycznymi wydarzeniami podczas pandemii koronawirusa covid-19 we Włoszech

Krzysztof Sutkowski – COVID-19

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *